Huolinta-alaa uhannut lakko on peruuntunut. Auto- ja kuljetusalan työntekijäliitto AKT sekä työnantajia edustanut Erityispalvelujen työnantajaliitto ovat hyväksyneet valtakunnansovittelija Esa Lonkan sovintoesityksen. Huolinta-alan työntekijät uhkasivat aloittaa lakon torstaina kello 6.
Valtakunnansovittelija Esa Lonka jätti sovintoesityksen viime torstaina, jolloin lakkoa lykättiin tälle viikolle. AKT:läiset huolinta-alan varastoterminaali- ja satamatyöntekijöiden lakko olisi koskenut noin tuhatta työntekijää 12 suurimmassa huolinta-alan yrityksessä.


Lisää kommentti
Keskustelun ohjeistus
Kauppa.fi:n keskustelu on kaikille avoin foorumi keskustella kauppaan ja kuluttamiseen liittyvistä asioista. Keskustelun voit aloittaa artikkelin lopusta tai uuden aiheen Aloita keskustelu -kohdasta. Jokainen keskustelija vastaa omista kirjoituksistaan.